Premeny sci-fi: dejiny science fiction kinematografie

Autor: Erik Binder. Štúdium vyše sto rokov trvajúcich dejín kinematografie je natoľko rozsiahla činnosť, až sa musí v rámci (nielen) štúdia na umeleckej vysokej škole nutne zredukovať na štúdium najdôležitejších období, smerov alebo hnutí. A to od počiatkov kinematografie datovaných do roku 1895, keď prebehlo prvé verejné premietanie, až po dnešok. Spôsobov, akými sa dá dopracovať k hlbším znalostiam problematiky, je hneď niekoľko. Prvým nevyhnutným krokom je zoznámenie sa s jednotlivými obdobiami a hnutiami. Tým ďalším, nasledujúcim po získaní základných vedomostí o kinematografii, je výber konkrétnej témy na základe preferovaného záujmu, potreby alebo vkusu. Záujemca sa môže zamerať na určitý filmový druh (hraná, dokumentárna či animovaná kinematografia); zvoliť si konkrétne obdobie (napr. začiatky Hollywoodu, nástup zvuku…), hnutie (napr. taliansky neorealizmus, francúzska nová vlna…), krajinu či režiséra. Prípadne žáner, ktorý býva aj pre divákov kľúčovým faktorom výberu.
Žáner charakterizujú konkrétne naratívne štruktúry, pomerne ľahko definovateľné konvenciami, trópmi či zasadením deja do konkrétneho obdobia histórie ľudstva. Divák je od prvých záberov snímky väčšinou schopný identifikovať jej žáner a na základe toho sa rozhodnúť, či venuje svoj čas zvolenému umeleckému dielu. Jedným zo žánrov so striktnými a vyhranenými konvenciami je bezpochyby science fiction (ďalej SF). Jeho rôznym definíciám a popisu sa budeme okrem úvodnej kapitoly priebežne venovať aj v ďalších kapitolách tejto publikácie. Na začiatok je dôležité pripomenúť, že ide o jeden z najpopulárnejších žánrov, a to už od počiatkov kinematografie, keď ho preslávil nestor filmu Francúz George Méliès.
Literárnych publikácií venujúcich sa či už fantastike vo všeobecnosti, alebo jej trom rozsiahlym subžánrom (SF, horor a fantasy, vrátane rozprávky) bolo, pochopiteľne, napísaných veľa. Na našom území napríklad vyšli publikácie Kronika SCI-FI (Obrazové dejiny najslávnejších diel science fiction v celej galaxii) editora Guya Haleyho (2015) alebo Encyklopedie fantastického filmu, 1000 nejlepších filmů sci-fi fantasy horor editora Ivana Adamoviča (1992). Na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU zabezpečuje základnú výučbu dejín filmu Katedra filmových štúdií prostredníctvom dvoch predmetov – Dejiny svetovej kinematografie a Súčasný svetový film. Pedagogičky a pedagógovia sa venujú predstaveniu konkrétnych filmových druhov aj mimo rámca týchto predmetov. Sme presvedčení, že sústredený vhľad do histórie a premien konkrétneho žánru je dôležitým príspevkom k súčasnej ponuke.
Spôsobov, akými je možné pristúpiť k písaniu takéhoto typu publikácie, je viacero. Reflektovať jednotlivé dekády od prvých krátkych diel s fantastickou tematikou a pokračovať vývojom sci-fi kinematografie naprieč celým svetom. Alebo rozdeliť kapitoly podľa mnohých subžánrov (space opera, kyberpunk, apokalyptický film atď.) či podľa pôvodu vzniku diel. Premeny sci-fi: dejiny science fiction kinematografie sú kombináciou všetkých troch prístupov, avšak základným kľúčom je sledovanie časovej osi celého 20. storočia až po začiatky toho súčasného. Subžánre, československá (respektíve česká a slovenská) sci-fi kinematografia alebo umenie adaptácie sú spestrením časovej chronológie textov v podobe troch, respektíve štyroch samostatných kapitol. Každá kapitola obsahuje aj "pomocný rámik" (prípadne dva) vyčleňujúci určité dielo (film, seriál, literárny text s príslušnými adaptáciami či subžáner miestne preferovaný v konkrétnej dekáde), čím sa dosahuje väčšia prehľadnosť textu. Nepôjde ani zďaleka len o notoricky známe snímky či seriály, ale aj o dnes už menej známe diela, ktoré si však vzhľadom na nespornú kvalitu zaslúžia pozornosť súčasnej aj nasledujúcich generácií (napr. román a adaptácia Svet za sto rokov, seriál The Twilight Zone alebo temné vízie budúcnosti poľských tvorcov v osemdesiatych rokoch). Dvanásť kapitol (dve z nich sú rozdelené na dve samostatné časti) pochopiteľne nemôže obsiahnuť celú škálu, mimochodom neustále sa rozširujúcu veľmi rýchlym tempom, SF kinematografie pozostávajúcej z desiatok tisíc snímok a seriálov. Ponúkame skôr predstavenie pomyselných vrcholov ľadovca s občasným nahliadnutím hlboko pod hladinu, ale zároveň sa snažíme v textoch vyznačiť čitateľkám a čitateľom smer, ktorým sa možno vybrať pri ďalšom pátraní.
Publikácia poslúži ako základný študijný materiál pre predmet Premeny sci-fi: dejiny science fiction kinematografie rozložený do dvoch semestrov v rámci jedného školského roka. Ako nevyhnutné minimum sa od poslucháčok a poslucháčov vyžaduje okrem čítania jednotlivých kapitol publikácie aj napozeranie odporúčaných filmov uvedených v každej kapitole. Premeny sci-fi: dejiny science fiction kinematografie sú dostupné aj pre širokú verejnosť prostredníctvom webovej stránky Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, môžu bez problémov slúžiť ako dôležitý učebný materiál pre stredné umelecké školy alebo byť zdrojom pre práce študentov a ako študijný materiál vysokých škôl umeleckého zamerania na Slovensku a v Česku.
Čoskoro si na tomto mieste budete môcť knižku stiahnuť.

